Вести

Топлотен бран го зафати југот на Европа: Пожари беснеат во Грција, Шпанија и Италија

Болнички пациенти во вторникот беа евакуирани и префрлени на траект во грчкото пристаниште Александрополи за да ги оддалечат од пожарот што беснее четврти ден по ред додека новиот топлотен бран ја погоди јужна Европа. Властите ги повикаа граѓаните да ја избегнуваат жештината бидејќи Франција, Италија, Шпанија и други земји се соочуваат со топло, суво и ветровито време што научниците го...

Промоција на монографијата „Лазо Јанчев – живот посветен на шахот“ од Мичо Јанчев

Во кино-салата на училиштето „Јахја Кемал“ во Скопје денеска во 18 часот ќе биде промовирана монографијата „Лазо Јанчев – живот посветен на шахот“ од Мичо Јанчев. За значењето на ова ретко издание ќе говорат Ана Дудановска, познатиот спортски коментатор Атанас Костовски, поранешниот претседател на Шаховскиот сојуз на Македонија, Тито Петковски и Никола Димовски, а свое обраќање ќе има и авторот...

Најнови вести

Шопен под отворено небо со Дино Имери

Несекојдневен музички настан организиран од Амбасадата на Република Полска,...

„Табу република“ и „Напуштена иднина“ во продолжение на Јубилејното издание на Танц Фест

Фестивалот Танц-Фест Скопје 2024 кој годинава го прославува јубилејот...

Поетско музичка вечер по повод светскиот ден на џезот

В петок (26 април) од 20 часот, во бифето...

„Молитви на моето тело“ вечерва на Танц фест Скопје

Балетскиот триптих „Молитви на моето тело“ е вечерва (23...
Translate »