Вести

Топлотен бран го зафати југот на Европа: Пожари беснеат во Грција, Шпанија и Италија

Болнички пациенти во вторникот беа евакуирани и префрлени на траект во грчкото пристаниште Александрополи за да ги оддалечат од пожарот што беснее четврти ден по ред додека новиот топлотен бран ја погоди јужна Европа. Властите ги повикаа граѓаните да ја избегнуваат жештината бидејќи Франција, Италија, Шпанија и други земји се соочуваат со топло, суво и ветровито време што научниците го...

Промоција на монографијата „Лазо Јанчев – живот посветен на шахот“ од Мичо Јанчев

Во кино-салата на училиштето „Јахја Кемал“ во Скопје денеска во 18 часот ќе биде промовирана монографијата „Лазо Јанчев – живот посветен на шахот“ од Мичо Јанчев. За значењето на ова ретко издание ќе говорат Ана Дудановска, познатиот спортски коментатор Атанас Костовски, поранешниот претседател на Шаховскиот сојуз на Македонија, Тито Петковски и Никола Димовски, а свое обраќање ќе има и авторот...

Најнови вести

Стефана Димитрова и Даријан Кочоски се младенци на годинашната „Галичка свадба”

Стефана Димитрова и Даријан Кочоски се невеста и зет...

Никола Кимовски е новиот в.д. директор на Македонски народен театар

Согласно решението од Министерството за култура потпишано од Зоран Љутков,...

„Филхармонија на отворено“ на 19 јуни во Градски парк

И оваа година, Филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт...

Светски познатиот виолинист Џулијан Рахлин ќе го отвори 64. „Охридско лето“ на 12 јули

Светски познатиот виолинист  од Литванија Џулијан Рахлин, на 12...
Translate »