Вести

Натпревар за цртање и сликање за прослава на Денот на децата во Јапонија

Амбасадата на Јапонија најавува дека на 5 мај ќе го прослави Денот на децата во Јапонија, со натпревар за цртање и сликање. „По повод 30 години од воспоставување на дипломатските односи помеѓу нашите земји поттикнете ги децата да творат за нашето пријателство, за важноста на „кизуна” (силна и длабока врска) со своите „томодачи” (пријатели)”- велат организаторите на настанот. Конкурсот е отворен...

„Силјан Штркот Шанца“ и „Сите сме птици“ за 79. роденден на МНТ, парите од билетите за лекување на Леонид Индов

На 3 април Македонскиот народен театар (МНТ) го слави 79. роденден, а од националниот театар соопштија дека одбележувањето ќе има хуманитарна цел. На репертоарот на МНТ на 3 април во 12 часот ќе се игра „Силјан Штркот Шанца“ на Дејан Дуковски, а во режија Срѓан Јанаќијевиќ. Во вечерниот термин во 20 часот е „Сите сме птици“ на Важди Муавад, во...

„Глумците пеат“ со 40 актери во НОБ, темата е „Евровизија“

Евровизија и што би се случило ако се одржи изборот кај нас? Токму ова е темата на годинашново шоу „Глумците пеат“, возобновена култна манифестација, која годинава ќе се одржува две вечери, на 29 и на 30 март, на сцената на Националната опера и балет. Според организаторите, и овој долгоочекуван настан, на кој ќе учествуваат 40-мина актери од сите театри...

„ДАМАТА СО КАМЕЛИИ“ ВО СРЕДА ВО НОБ – Кореографијата е на водечкиот руски кореограф Василиј Медведев

На 20 март со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе раскошната и драматична балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Диригент е Иван Еминовиќ, кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри...

Промоција на досега непознатата проза на Ацо Шопов

Во организација на фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“, вечерва во 19 часот ќе биде промовирана книгата Ацо Шопов: „Автопортрет со седум прсти“. Текстовите на Шопов, прв пат објавени во книга, ќе ги интерпретира Никола Ристановски, а промотор е Владимир Мартиновски. Промоцијата е организирана во соработка со издавачката куќа „Антолог“. Кон промоцијата се приклучуваат и Националната опера и балет, ФлипБук Фестивалот на...

Најнови вести

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концерт под свеќи

Вечер илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската...

Отворен Танц-Фест Скопје 2024 со „Госпоѓиците од Авињон“

Синоќа, во полниот салон на НОБ, со претставата „Госпоѓиците...

Започна снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума

Продукцијата „Систерс и брадер Митевски“ денеска, 2 април, започна...

Натпревар за цртање и сликање за прослава на Денот на децата во Јапонија

Амбасадата на Јапонија најавува дека на 5 мај ќе...