Вести

Групата SMUT со нов видео спот

Македонската металкор група SMUT, основоположник на овој музички стил во регионот, објави нов видео спот со кој го претставува синглот „ЕДЕН ДЕН“. Новото видео е во режија на Владимир Митревски – Ѓуле, кој имено се потпишува зад сите спотови на SMUT. -„Помислата да ја преточиш болката преку мастило во зборови, преку тонови во музика, преку слика во видео и тоа...

ПМГ РЕКОРДИНГС ФЕСТИВАЛ 13 во две вечери со фантастична програма од домашни и странски изведувачи

Во две фестивалски вечери, на 7 и 14 октомври, ПМГ Рекордингс Фестивалот оваа година нуди извонредна програма од актуелни и високо-квалитетни домашни и странски имиња од сферата на електронската, поп, рок и џез музика. Првата фестивалска вечер закажана за 7 октомври ќе се случи во скопскиот клуб Станица 26. Специјален гостин на оваа вечер е хрватската музичка дива САРА РЕНАР,...

Скопје и скопјани ја славеа културата со „Бела ноќ“

Традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“ се одржа изминатата сабота на повеќе од 18 локации низ Скопје. Скопјани и посетителите имаа можност да уживаат во музички концерти, изложби, проекции, поетски читања и перформанси. Централната манифестација се одржи пред „Порта Македонија“ каде скопјани уживаа во композициите од маестро Кире Костов, кои ќе беа изведувани од Андријана Јаневска, Наде Талевска, Дани Димитровска и...

Прославуваат роденден на ист ден

Мајкл Даглас и Кетрин Зета Џонс, кои се во среќен брак повеќе од две децении, се подготвуваат за двојна прослава бидејќи и двајцата го одбележуваат својот роденден на 25 септември.Таблоидите потсетуваат дека денес ѕвездата родена во Велс наполни 54 години, а нејзиниот сопруг 79. Љубовната приказна на Мајкл и Кетрин почна во 1998 година кога тој ја виде велшката убавица...

Осум претстави од Македонија, Хрватска, Словенија и Србија на 2-иот фестивал нс детски театри „Игор Маџиров“

Осум претстави ќе се изведат на 2. Интернационален фестивал на детски театри „Игор Маџиров“, кој ќе се одржи од 27 до 30 септември во Скопје. Фестивалот го организира Театарот за деца и младинци (ТДМ), а мотото годинава е „Ослободи ја својата фантазија“. „Лани за првпат се соочивме со овој адреналински предизвик кој за нашата институција значи запишување на мапата на...

Најнови вести

Италијански дизајн во Скопје

Деновите на италијански дизајн во Скопје почнуваат на 14...

Второ издание на „Клинци“ – младинско книжевно читање и изложба во петок

Младите автори Викторија Ангеловска, Драгана Стојадиновска, Софија Тодоровска и Дамјан Златановски ќе читаат...

„Анатомија на неверството“ вечер во театар „Комедија“

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија...

Изложба на светски познатиот уметник Јонас Стал во МСУ

На 1-ви март во Музејот на современата уметност –...

Промоција на монографија за Универзална сала, „Скопскиот симбол на хуманоста“

Книгата е издание на ЈУ Универзална сала – Скопје,...