Вести

Објавена филмската програма за претстојното 44. издание на „Браќа Манаки“ во Битола

Селекторот на програмата Камера 300 за долгометражни играни филмови, Слаѓан Пенев, ја најави исклучително богатата и атрактивна селекција. Освен претходно објавените македонски филмови на отворање и затворање на фестивалот, „Домаќинство за почетници“ и „Лена и Владимир“, од филмовите што ги најави Пенев дел од програмата ќе бидат пролетерската трагикомедија на Аки Каурисмаки, ПАДНАТИТЕ ЛИСЈА/FALLEN LEAVES, во тандем со неговиот редовен...

Ново издание Урбан Фреш Рилис

Од денес имаме ново издание Урбан Фреш Рилис со најновите траки од македонската музичка сцена Слушајте не на 90.8 ФМ

Топлотен бран го зафати југот на Европа: Пожари беснеат во Грција, Шпанија и Италија

Болнички пациенти во вторникот беа евакуирани и префрлени на траект во грчкото пристаниште Александрополи за да ги оддалечат од пожарот што беснее четврти ден по ред додека новиот топлотен бран ја погоди јужна Европа. Властите ги повикаа граѓаните да ја избегнуваат жештината бидејќи Франција, Италија, Шпанија и други земји се соочуваат со топло, суво и ветровито време што научниците го...

Најнови вести

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концерт под свеќи

Вечер илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската...

Отворен Танц-Фест Скопје 2024 со „Госпоѓиците од Авињон“

Синоќа, во полниот салон на НОБ, со претставата „Госпоѓиците...

Започна снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума

Продукцијата „Систерс и брадер Митевски“ денеска, 2 април, започна...

Натпревар за цртање и сликање за прослава на Денот на децата во Јапонија

Амбасадата на Јапонија најавува дека на 5 мај ќе...