Вести

Празнични концерти на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ и Влатко Стефановски трио во Гостивар

Синоќа, фолклорната секција и оркестар на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ изведоа два сплета на народни игри и ора, а настапија и солистите Мирослав Крстески, Ѓурѓица и Јовица Николоски. Празнувањето на Денот на независноста продолжи со програма во центарот за култура на која свој концерт имаше Влатко Стефановски трио. Организаторот на концертот НУ Центар за култура АСНОМ, на Стефановски му врачи плакета...

Тамара Стојковска на Урбан ФМ

Денес во живо во емисијата Урбан Драјв ќе гостува Тамара Стојковска. Марко ќе биде домаќин, а ќе ја промовира песната „Не е до мене“ која е дел од најновото издание на „Урбан Фреш Рилис“.

Утре изложбата „Дефрагментација“ во МСУ – Скопје ќе може да се погледне со кустос водич, потоа следи матине со музика

Утре, во 12 часот на пладне, во Музејот на современата уметност – Скопје со личен кустос водич ќе може да се погледне изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на музејот. Ова ќе биде последна можност, кустосот Бојана Јанева да ги доближи до посетителите делата подарени од уметници од централноевропските земји, бидејќи изложбата ќе биде отворена уште само две недели. Потоа, во...

Награда за „Кајмак“ на Манчевски во Калифорнија, ќе се прикажува и во Австралија

Кајмак” на македонскиот најтрофеен режисер Милчо Манчевски, ја освои наградата за Најдобар филм на фестивалот Синеквест во Калифорнија, САД, каде ја имаше и американската премиера. Синеквест, чие 33-то издание заврши синоќа, е еден од најголемите и најреномирани независни фестивали на американскиот континент, а специфичен е по програмата што поддржува иновативни уметнички дела. Се одржува во Сан Хозе и Редвуд Сити...

Објавена филмската програма за претстојното 44. издание на „Браќа Манаки“ во Битола

Селекторот на програмата Камера 300 за долгометражни играни филмови, Слаѓан Пенев, ја најави исклучително богатата и атрактивна селекција. Освен претходно објавените македонски филмови на отворање и затворање на фестивалот, „Домаќинство за почетници“ и „Лена и Владимир“, од филмовите што ги најави Пенев дел од програмата ќе бидат пролетерската трагикомедија на Аки Каурисмаки, ПАДНАТИТЕ ЛИСЈА/FALLEN LEAVES, во тандем со неговиот редовен...

Најнови вести

Две нови награди за Манчевски, „Кајмак“ стартува во холандските кина, распродаден во Лондон

Уште две нови меѓународни награди освои овој месец најтрофејниот...

Премиера на претставата „Како ќе го делиме мачорот“ во среда во Театарот за деца и младинци

Младинската претстава „Како ќе го делиме мачорот“ во Театарот...

Роденденски концерт на Македонската филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на...