Вести

„ДАМАТА СО КАМЕЛИИ“ ВО СРЕДА ВО НОБ – Кореографијата е на водечкиот руски кореограф Василиј Медведев

На 20 март со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе раскошната и драматична балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Диригент е Иван Еминовиќ, кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри...

Промоција на досега непознатата проза на Ацо Шопов

Во организација на фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“, вечерва во 19 часот ќе биде промовирана книгата Ацо Шопов: „Автопортрет со седум прсти“. Текстовите на Шопов, прв пат објавени во книга, ќе ги интерпретира Никола Ристановски, а промотор е Владимир Мартиновски. Промоцијата е организирана во соработка со издавачката куќа „Антолог“. Кон промоцијата се приклучуваат и Националната опера и балет, ФлипБук Фестивалот на...

Мастерклас на италјанскиот дизајнер на играчки Лука Боскардин во Сули ан

На 14 март се отвора манифестацијата „Денови на италијанскиот дизајн“ во чии рамки од 10 часот во историскиот објект Сули ан во Старата скопска чаршија ќе се одржи мастерклас на познатиот италијански дизајнер на играчки Лука Боскардин. Освен што е дијазнер на играчки, Боскардин е и талентиран илустратор, кој работи во Амстердам. Неговиот уникатен пристап кон уметноста вклучува враќање на предметите...

Поетско читање „Музички песни“ од Владимир Мартиновски во МКЦ

Во рамките на изложбата „Звучни слики“ која беше отворена минатата недела во Младинскиот културен центар, утре (14 март, четврток) со почеток во 18 часот ќе се одржи поетско читање „Музички песни“ (за деца и возрасни). „Владимир Мартиновски, авторот за изложбата, ќе чита избор од песни од неговите книги за деца ‘Шах со Бах’ и ‘Хор од задниот двор’ и за...

Ремек-делото од Џакомо Пучини, операта „Боеми“, на 16 март на сцената на Националната опера и Балет

На 16 март, со почеток во 20 часот, на сцената на Националната опера и Балет, ќе се изведе ремек-делото „Боеми“ од Џакомо Пучини. Приказната за животот на љубовниците Родолфо и Мими ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, во режија на Дејан Прошев, претставата е доловена преку масивната сценографија на Зоран Николовски и колоритната костимографија на Марија Пупучевска,...

Најнови вести

Шопен под отворено небо со Дино Имери

Несекојдневен музички настан организиран од Амбасадата на Република Полска,...

„Табу република“ и „Напуштена иднина“ во продолжение на Јубилејното издание на Танц Фест

Фестивалот Танц-Фест Скопје 2024 кој годинава го прославува јубилејот...

Поетско музичка вечер по повод светскиот ден на џезот

В петок (26 април) од 20 часот, во бифето...

„Молитви на моето тело“ вечерва на Танц фест Скопје

Балетскиот триптих „Молитви на моето тело“ е вечерва (23...
Translate »