Македонската филхармонија и светската ѕвезда Џулијан Рахлин ќе настапат на свеченото отворање на фестивалот “Охридско лето 2024”

0
37
Reklama

Со настапот на Македонската Филхармонија заедно со Џулијан Рахлин како диригент/виолина, во петок на 12 јули 2024 година, во Античкиот Театар во Охрид, со почеток во 21:00 часот, свечено ќе биде отворено 64-то издание на манифестацијата „Охридско Лето“.

Џулијан Рахлин е музички раководител на Симфонискиот оркестар на Ерусалим, Шеф диригент на симфонискиот оркестар во Кристиансанд и прв гостин диригент на филхармонискиот оркестар во Турку. Преку 30 години неговата кариера го носи на сите светски меридијани како диригент, солист, камерен музичар, педагог и уметнички раководител. Снимките кои критиката ги оценува како исклучителни ги издаваат на носачи на звук престижните издавачки куќи Дојче Грамофон, Сони Класикал и Ворнер Класикс.

Рахлин е баран диригент низ целиот свет. Во изминатите неколку сезони настапува со Симфониските оркестри во Чикаго, Бирмингем, Виена, како и со Европскиот камерен оркестар, Кралската филхармонија во Лондон, Израелската филхармонија, филхармониските оркестри во Осло и Хелсинки, Кралскаста филхармонија во Ливерпул и Берлинскиот Концертхаус оркестар.

Како виолинист застанува на сцена со некои од најпрестижните светски оркестри и диригенти, а неодамна настапува со Филхармонијата во Осло и Клаус Мекела, со оркестарот „Филхармонија“ во Лондон и Санту-Матиас Рували, со Националниот симфониски оркестар на САД и Џанандреа Нозеда, Минхенската филхармонија и Филхармонијата на Лос Анџелес со Зубин Мехта, Филхармонијата на Санкт Петерсбург и Јури Темирканов, Бостонскиот симфониски оркестар, Филхармонискиот оркестар на Миланската „Скала“, Националниот оркестар РАИ со Андрес Орзоко-Естрада, Оркестарот на Баварското радио, симфониските оркестри на Монтреал и Питсбург со Манфред Хонек.

Музичките фестивали на Рахлин ја рефлектираат неговата пасија кон обединување на изведувачите и публиката во заедничко славење на музиката и уметноста. Често соработува со Марта Аргерих, Евгениј Кисин, Жанин Јенсен и Миша Мајски, а неговиот фестивал „Рахлин и пријателите“ кој се одржуваше повеќе од една деценија во Дубровник беше светски признат. Од 2021 година Рахлин е уметнички директор на Фестивалот Хербстголд кој се одржува во палатата Естерхази во Ајзенштад, Австрија.

Рахлин свири на виолината екс-Либиг изработена од Антонио Страдивари во 1704 година, како и на виолина изработена од Лоренцо Сториони од 1785 година, инструменти кои му се дадени на користење од приватната фондација „Ангелика Прокоп“.

НУ Македонска Филхармонија – осум децении непрекинато музицирање. Осум децении љубов, страст, неверојатна енергија, уметничка сплотеност. Осумдесет години поминати во прекрасни патешествија заедно со брилијантни музички умови – илјадници солисти и диригенти кои со себе донесоа илјадници дела од славните музички мајстори, подарувајќи нѝ различни емоции, креации, хармонии, мелодии, ритми. Годинава, Македонската филхармонија одбележува 80 години од постоењето под мотото – 80 години ЉУБОВ! Ова е првиот и единствен симфониски оркестар во Република Северна Македонија, а со тоа и единствен постојан репрезент на симфониското творештво на македонската музичка сцена. Во последните декади особено, институцијата го подмлади оркестарот и со тоа внесе нов елан и ентузијазам и силна желба за работа. Денес, звукот е издигнат на високо квалитативно скалило, а својата програма редовно ја збогатува со комплексни и нови, современи дела, кои се предизвик и за светските симфониски оркестри. Инвентивниот и креативен репертоар е во баланс со традиционалните музички вредности и токму тоа ја привлекува публиката, особено новите генерации на слушатели. Оркестарот е формиран на 24 ноември во 1944 година, по завршувањето на Втората светска војна и само 11 дена по ослободувањето на Скопје. На ул. „Крушовска“ бр. 27, во домот на композиторот Тодор Скаловски, еден од стожерите на македонската музичка култура, се одржал првиот состанок на група музичари со цел да формираат симфониски оркестар, да го формираат првиот Државен оркестар, да ги стават темелите на една голема културна институција, прва од таков вид во ослободена Македонија. Создавањето на Филхармонија во едно такво време-невреме, е всушност револуција во духовната смисла на зборот. Од тие скромни почетоци, па сѐ до денес, во осумдецениско постоење, Филхармонија остварила незаборавни концертни мигови исполнувајќи широк репертоар од светската класична музичка литература, како и светски премиери од современи автори, оживувајќи ги со особена гордост и делата на македонските музички творци.