Вести

Мастерклас на италјанскиот дизајнер на играчки Лука Боскардин во Сули ан

На 14 март се отвора манифестацијата „Денови на италијанскиот дизајн“ во чии рамки од 10 часот во историскиот објект Сули ан во Старата скопска чаршија ќе се одржи мастерклас на познатиот италијански дизајнер на играчки Лука Боскардин. Освен што е дијазнер на играчки, Боскардин е и талентиран илустратор, кој работи во Амстердам. Неговиот уникатен пристап кон уметноста вклучува враќање на предметите...

Поетско читање „Музички песни“ од Владимир Мартиновски во МКЦ

Во рамките на изложбата „Звучни слики“ која беше отворена минатата недела во Младинскиот културен центар, утре (14 март, четврток) со почеток во 18 часот ќе се одржи поетско читање „Музички песни“ (за деца и возрасни). „Владимир Мартиновски, авторот за изложбата, ќе чита избор од песни од неговите книги за деца ‘Шах со Бах’ и ‘Хор од задниот двор’ и за...

Ремек-делото од Џакомо Пучини, операта „Боеми“, на 16 март на сцената на Националната опера и Балет

На 16 март, со почеток во 20 часот, на сцената на Националната опера и Балет, ќе се изведе ремек-делото „Боеми“ од Џакомо Пучини. Приказната за животот на љубовниците Родолфо и Мими ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, во режија на Дејан Прошев, претставата е доловена преку масивната сценографија на Зоран Николовски и колоритната костимографија на Марија Пупучевска,...

„Поврзување“ – концерт на Македонската филхармонија

„Поврзување“ е насловен концертот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток, 14 март во 20 часот. На програмата ќе бидат изведени, Интермецо од познатата опера на Џакомо Пучини, „Манон Леско“ (1892), Концертот за гитара и оркестар „Аранхуез“, најпознатото дело на шпанскиот композитор Хоакин Родриго (1901 – 1999) и Симфонија бр. 4, оп. 90,во А-дур, „Италијанска“ од германскиот композитор,...

СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ со концерт на Артан Лили (Белград) и Занаду (Скопје) во МКЦ

Музичката програма на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ продолжува и овој петок на 8 март со уште еден целовечерен настан кој ќе се одржи во Младинскиот културен центар. Настанот, кој почнува во 21 часот ќе обедини и претстави две сцени на современа поп и рок музика. Првата белградска, со концерт на култните Артан Лили, еден од најмногу споменувате бендови во регионот кога се зборува за...

Најнови вести

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концерт под свеќи

Вечер илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската...

Отворен Танц-Фест Скопје 2024 со „Госпоѓиците од Авињон“

Синоќа, во полниот салон на НОБ, со претставата „Госпоѓиците...

Започна снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума

Продукцијата „Систерс и брадер Митевски“ денеска, 2 април, започна...

Натпревар за цртање и сликање за прослава на Денот на децата во Јапонија

Амбасадата на Јапонија најавува дека на 5 мај ќе...