Музички вести

Акустичен концерт на Дина Јашари во КИЦ

Во четврток 14.12.2023 во Културно информативниот центар – Скопје, Салон 19:19 со почеток од 20 часот ќе се одржи Unplugged Series 004:Како дома – акустичен концерт на Дина Јашари. Дина Јашари е кантавторка и продуцентка од Македонија, артист кој полека но сигурно ги освојува срцата на балканската публика. Дина го излева целото свое битие и искуства во нејзиното пишување песни, без напор...

Роденденски концерт на Македонската филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи својот роденденски концерт со наслов „Вдахновение“. Филхармонијата е единствена институција во земјата, која го афирмира и го изведува симфониското музичко творештво. Преку редовните концерти постојано ја развива и ја промовира класичната музика приближувајќи ѝ ја оваа форма на музицирање публика од разни генерации. Оркестарот на...

Листа на изведувачи на двете фесивалски вечери на Макфест 2023

Познати се изведувачите кои ќе настапат на двете фестивалски вечери на триесет и осмото издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ кој ќе се одржи на 20 и 21 октомври во Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип, а на кој оваа година Генерален покровител е Урбан ФМ Радио Во продлжените е листа на изведувачи на двете фесивалски вечери:  

Настап на дуото виолини Владимир Костов и Марко Поп Ристов во Камерната сала на Филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот во Камерната сала на Филхармонија ќе настапи дуото виолини Владимир Костов и Марко Поп Ристов. На програмата се дела од Глиер, Шпор и Горецки. Владимир Костов е роден во Битола, каде го започнува своето музичко образование. Студиите по виолина ги завршува на Факултетот за музичка уметност во класата на проф. Михајло Куфујонакис. Магистрира...

Концерт на „Бркови“ во МКЦ

В петок, 6 октомври, во Младинскиот културен центар првпат ќе настапи хрватската панк-фолк велнес-атракцијата „Бркови“ со свој целовечерен самостоен концерт. На овој концерт, кој „Бркови“ го исчекуваа повеќе од десет години, ќе биде промовиран нивниот нов албум „Крвава новчаница“, од кој ќе бидат изведени неколку нови песни, а остатокот од репертоарот ќе го сочинат најзначајните песни од сите периоди на...

Најнови вести

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концерт под свеќи

Вечер илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската...

Отворен Танц-Фест Скопје 2024 со „Госпоѓиците од Авињон“

Синоќа, во полниот салон на НОБ, со претставата „Госпоѓиците...

Започна снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума

Продукцијата „Систерс и брадер Митевски“ денеска, 2 април, започна...

Натпревар за цртање и сликање за прослава на Денот на децата во Јапонија

Амбасадата на Јапонија најавува дека на 5 мај ќе...