Нова песна на овогодинешниот српски претставник на Евровизија

0
112
LONDON, ENGLAND - APRIL 16: Serbia’s representative for Eurovision 2023, Luke Black attends the photocall for the London Eurovision Party 2023 at Outernet London on April 16, 2023 in London, England. (Photo by Jeff Spicer/Getty Images)
Reklama

Лука Ивановиќ, професионално познат како Лук Блек, е српски пејач и текстописец. Роден е во Чачак и отсекогаш се занимавал со музика.Тој стана првиот српски уметник кој потпиша договор со Universal Music Group и има издадено неколку EP во текот на неговата досегашна кариера. Оваа година учествуваше на натпреварот за Евросонг ’23.

Тој стана познат по неговата инди-техно-поп музика и минатата година одржа распродадена турнеја низ Кина и изведе шоу во техно-оперски стил во Берлинскиот Berghain, познатиот ноќен клуб за електронска музика во Германија.

Блек се преселил во Лондон во 2018 година и дипломирал магистер по музичка продукција на Британскиот и Ирскиот институт за модерна музика во 2022 година. Оттогаш тој продолжи да живее во Лондон и моментално работи како графички дизајнер во издавачка куќа.

Лука сега ни носи нова песна наречена „I’ So Happy“ за која вели дека се инспирирал од шетањето низ Лондон, луѓето гледајќи и слушајќи ја Лили Ален.