Култура

Филмови ќе има, продолжува континуираната поддршка на македонскиот филм

Директорот на Агенцијата за филм, Бојан Лазаревски зборуваше со филмските работници на неформална средба за две клучни прашања за филмските работници. Првото прашање околу продукцијата на македонски филмови годинава е апсолвирано бидејќи Агенцијата за филм е подготвена да ги финансира филмовите кои се најавени од продуцентските куќи како подготвени да тргнат со снимање. Од почетокот на годината, Агенцијата за филм...

Во битолската Универзитетска библиотека отворена мултинаменска „Дневна соба на градот“

Министерката во Министерството за култура Бисера Костадиновска Стојчевска пушти во употреба нов корисен простор во НУ Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“-Битола, мултинаменска „Дневна соба на градот“. Станува збор за простор кој ќе може да користат граѓаните од сите генерации, и посебна отвореност за младите, истакна министерката Костадиновска Стојчевска, на промотивен настан во Битола. -Новиот библиотечен простор е наменет за граѓаните и...

Утре изложбата „Дефрагментација“ во МСУ – Скопје ќе може да се погледне со кустос водич, потоа следи матине со музика

Утре, во 12 часот на пладне, во Музејот на современата уметност – Скопје со личен кустос водич ќе може да се погледне изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на музејот. Ова ќе биде последна можност, кустосот Бојана Јанева да ги доближи до посетителите делата подарени од уметници од централноевропските земји, бидејќи изложбата ќе биде отворена уште само две недели. Потоа, во...

Награда за „Кајмак“ на Манчевски во Калифорнија, ќе се прикажува и во Австралија

Кајмак” на македонскиот најтрофеен режисер Милчо Манчевски, ја освои наградата за Најдобар филм на фестивалот Синеквест во Калифорнија, САД, каде ја имаше и американската премиера. Синеквест, чие 33-то издание заврши синоќа, е еден од најголемите и најреномирани независни фестивали на американскиот континент, а специфичен е по програмата што поддржува иновативни уметнички дела. Се одржува во Сан Хозе и Редвуд Сити...

Објавена филмската програма за претстојното 44. издание на „Браќа Манаки“ во Битола

Селекторот на програмата Камера 300 за долгометражни играни филмови, Слаѓан Пенев, ја најави исклучително богатата и атрактивна селекција. Освен претходно објавените македонски филмови на отворање и затворање на фестивалот, „Домаќинство за почетници“ и „Лена и Владимир“, од филмовите што ги најави Пенев дел од програмата ќе бидат пролетерската трагикомедија на Аки Каурисмаки, ПАДНАТИТЕ ЛИСЈА/FALLEN LEAVES, во тандем со неговиот редовен...

Најнови вести

Шопен под отворено небо со Дино Имери

Несекојдневен музички настан организиран од Амбасадата на Република Полска,...

„Табу република“ и „Напуштена иднина“ во продолжение на Јубилејното издание на Танц Фест

Фестивалот Танц-Фест Скопје 2024 кој годинава го прославува јубилејот...

Поетско музичка вечер по повод светскиот ден на џезот

В петок (26 април) од 20 часот, во бифето...

„Молитви на моето тело“ вечерва на Танц фест Скопје

Балетскиот триптих „Молитви на моето тело“ е вечерва (23...
Translate »